Novinky

Koupě bytu nebo stavba rodinného domu?

31. 01. 2013

Každý člověk se dříve nebo později osamostatní od rodiny a zauvažuje o pořízení vlastního bydlení. Dle toho, jaké má finanční možnosti a jaké má nároky na bydlení se pak rozhoduje o tom, zda si postaví rodinný dům nebo zda si koupí byt do osobního vlastnictví. Oby typy bydlení mají své výhody i nevýhody. Pojďme se na ně podívat. Více v článku na Koupě bytu nebo stavba rodinného domu?

Již brzy vás čeká zařizování vašeho bydlení

30. 11. 2012

Pokud právě zařizujete bydlení nebo vymýšlíte, jak realizovat vaši zahradu, máme pro vás celou řadu tipů a inspirací. Více v článku na Již brzy vás čeká zařizování vašeho bydleníBulletin Ekonomických staveb

Články

Stavební dozor - zkušenosti z praxe

Jak stavění působí na stavebníka

  1. Důvěřivost. Stavebník – tedy ten, co se poprvé pustil do stavby vlastního bydlení a chce se co nejvíce podílet na průběhu a kontrole, je slušný člověk a totéž předpokládá u stavební firmy. Což je jen někdy pravda. Stavební dozor je tu od toho, aby jej upozornil na nedostatky, nebezpečí a podobně.
  2. Únava. Stavebník je už tak unavený, už chce mít za sebou každou fázi stavby, aby se mu lépe spalo, aby si mohl odškrtávat položky, které jsou hotové. A tady se projeví snaha zamhouřit oko a risknout to – zaplatit a uvidíme. Opět – nepoctivá firma s tím přesně počítá.
  3. Nezkušenost – každého laika občas zlomí to „pane, paninko – my už jsme toho postavili! My tomu rozumíme! (a v podtextu řečeno: „váš stavební dozor nás otravuje, nakonec kdyby nezdržoval, už jste to mohl/mohla mít hotové!“.
  4. Nedisciplinovanost. Stavebník si postaví hlavu, neposlechne námitky a zaplatí za pochybnou práci.

Stavební dozor a Vy

Zkušenosti lidí vykonávajících stavební dozor jsou leckdy pozoruhodné. Často prý svým klientům kladou otázky typu: proč mě vlastně platíte, proč za mě vyhazujete peníze, když nakonec máte dojem, že jste sám větší odborník, rozumíte tomu víc, máte víc zkušeností?

Autorizovaný stavební dozor vyčítá stavebníkům například, že propadají slibům a „mazání medu kolem úst“ od často méně seriózních firem, nebo jim je líto řemeslníků, kteří jim prostě tak nějak „připadají poctiví“ a je jim žinantní neplatit, potom že chlácholí sami sebe „vždyť ono to nějak dopadne, ono bude všechno v pořádku, zaplatíme a pak se uvidí“ a že prostě jednoduše nechtějí mít problémy. A to potom pro každého stavebníka může být velký problém. Stavba je jeden velký problém a stavebník se na to musí jednoduše připravit – na to, že půjde do konfliktů a důkladně se proti nim obrnit.

A právě proto si na pomoc také najímá někoho, kdo bude řešit problémy za něho, člověka zkušeného, s příslušnou odborností a kulatým razítkem. A na jeho slova by ovšem potom také měl dát.

Podělte se s ostatními
    Pridat.eu