Novinky

Koupě bytu nebo stavba rodinného domu?

31. 01. 2013

Každý člověk se dříve nebo později osamostatní od rodiny a zauvažuje o pořízení vlastního bydlení. Dle toho, jaké má finanční možnosti a jaké má nároky na bydlení se pak rozhoduje o tom, zda si postaví rodinný dům nebo zda si koupí byt do osobního vlastnictví. Oby typy bydlení mají své výhody i nevýhody. Pojďme se na ně podívat. Více v článku na Koupě bytu nebo stavba rodinného domu?

Již brzy vás čeká zařizování vašeho bydlení

30. 11. 2012

Pokud právě zařizujete bydlení nebo vymýšlíte, jak realizovat vaši zahradu, máme pro vás celou řadu tipů a inspirací. Více v článku na Již brzy vás čeká zařizování vašeho bydleníBulletin Ekonomických staveb

Články

Proč stavební dozor?

Napsal dne 25. 10. 2009

Proč stavební dozor?

Při stavbě rodinného domu proti sobě většinou stojí dva odlišné zájmy. Investor samozřejmě chce co nejlépe a nejkvalitněji bydlet, naproti tomu stavební firma chce postavit dům co nejlevněji. Někdy ovšem úspory mohou být na úkor právě kvality stavby, ale stavebník laik to bohužel většinou nepozná. A právě proto je kvalitní stavební dozor pro stavbu nezbytností.

Práce osoby vykonávající stavební dozor začíná již před samotným začátkem stavby, neboť tento odborník je vám schopen poradit již ve fázi projektu, díky čemuž se můžete vyhnout nevhodným řešením, která by v budoucnu mohla být zdrojem problémů. Stavební dozor při stavbě sleduje stejné zájmy jako investor, pomůže vybrat vhodné dodavatele, při realizaci stavby dohlíží na kvalitu prováděných prací, se zvýšenou pozorností sleduje problematické etapy výstavby a upozorňuje na chyby.

Při výběru kvalitního stavebního dozoru je dobré ověřit uváděné reference, nejdůležitější vlastností vybraného odborníka by měla být zkušenost. Dlouhá praxe v technickém oboru a velký počet dozorovaných staveb by měly být zárukou toho, že se vybraná osoba setkala se všemi možnými stavebními řešeními a z nich vyplývajícími možnými problémy. Projekt stavby rodinného domu s sebou nese mnoho rizik a často se můžete setkat s případy staveb, které končí u soudu. Důvodem jsou většinou nekvalitně odvedené stavební práce nebo krachující stavební firmy.

Nejčastěji spory mezi investorem a dodavatelem vznikají samozřejmě kvůli financím. Každý projekt by měl být postaven na kvalitní smlouvě o dílo, jejíž nedílnou součástí je přesný položkový rozpočet. Pokud se stane, že tato část smlouvy chybí, hrozí nebezpečí, že původně dohodnutá cena bude dodavatelem z různých důvodů navyšována. Je v kompetenci stavebního dozoru, aby zhodnotil, zda zamýšlené změny cen jsou odůvodnitelné a investor by na ně měl přistoupit. V této situaci může stavební dozor sloužit jako arbitr, jehož cílem je udržet dobré vztahy mezi investorem a dodavatelem.

V průběhu stavby také může dojít k naprosto zásadním chybám dodavatelské firmy, které mohou ohrozit celý projekt. Těmto situacím může zabránit kvalitní dohled nad technologií prováděných prací. Dozor by měl fungovat u stavby od samého počátku, pokud je povolán až v okamžiku, kdy je třeba vyřešit vzniklý problém, pak bývá většinou pozdě. Náklady na stavební dozor mohou být mnohonásobně vyváženy zárukou kvalitně odvedené práce.

Funkci stavebního dozoru často nabízí sami dodavatelské firmy. Toto řešení je vzhledem ke vztahu stavebního dozoru k dodavateli naprosto nevhodné. Stavební dozor musí hájit zájmy investora a hlídá zejména dodavatele, aby nedocházelo k chybám nebo nadhodnocování cen prováděných prací.

Podělte se s ostatními
    Pridat.eu