Novinky

Koupě bytu nebo stavba rodinného domu?

31. 01. 2013

Každý člověk se dříve nebo později osamostatní od rodiny a zauvažuje o pořízení vlastního bydlení. Dle toho, jaké má finanční možnosti a jaké má nároky na bydlení se pak rozhoduje o tom, zda si postaví rodinný dům nebo zda si koupí byt do osobního vlastnictví. Oby typy bydlení mají své výhody i nevýhody. Pojďme se na ně podívat. Více v článku na Koupě bytu nebo stavba rodinného domu?

Již brzy vás čeká zařizování vašeho bydlení

30. 11. 2012

Pokud právě zařizujete bydlení nebo vymýšlíte, jak realizovat vaši zahradu, máme pro vás celou řadu tipů a inspirací. Více v článku na Již brzy vás čeká zařizování vašeho bydleníBulletin Ekonomických staveb

Články

Koupě bytu nebo stavba rodinného domu?

Napsal dne 31. 01. 2013 uživatel veronika.fundova

Každý člověk se dříve nebo později osamostatní od rodiny a zauvažuje o pořízení vlastního bydlení. Dle toho, jaké má finanční možnosti a jaké má nároky na bydlení se pak rozhoduje o tom, zda si postaví rodinný dům nebo zda si koupí byt do osobního vlastnictví. Oby typy bydlení mají své výhody i nevýhody.


Pořízení rodinného domu je poměrně nákladná záležitost. V případě, že si necháte postavit rodinný dům na klíč, můžete žít svůj bezstarostný život a čekat, než vám stavební firma předá klíče od vašeho domu. V případě, že však chcete mít nad stavební firmou alespoň částečnou kontrolu, můžete si objednat nezávislý stavební dozor a kontrolovat tak kvalitu odvedené práce. To je asi jediná starost, která vás může v případě výstavby na klíč trápit.


Stavba domu svépomocí vyjde sice mnohem levněji než dům na klíč, je však časově i fyzicky velmi náročná. Kromě vyřízení stavebního povolení, musíte nastudovat technologické stavební postupy, nakoupit materiál, zajistit dělníky, kteří vám budou při stavbě pomáhat, ale následně i zajistit kolaudaci rodinného domu.


Méně nákladné a nejméně časově náročné je pořízení nějakého pěkného moderního bytu. Byty lze pořídit starší i naprosto nové. Vybírat můžete z bytů všech velikostních kategorií, tj. byty 1+KK, 1+1, 2+KK, 2+1.. až třeba byty 5 +1 nebo i větší. Pro ty, kteří se nechtějí starat o rodinný dům a pečovat o zahradu kolem domu, bude byt s lodžií a pěkným výhledem do klidné zeleně ideální variantou. Byty mají oproti domům určité výhody. Těmi je především to, že vyjdou podstatně levněji a můžete se do nich nastěhovat téměř okamžitě!